Всесвітня історія. Історія України 6 ті класи Дата:02.04.2020 Драєнко О.І.
Вивчення нового матеріалу.
Тема: Кризові явища в Римській імперії
Мета: сформувати уявлення про життя римської імперії ІІІ – на початку IV ст.; розкрити причини кризових явищ у Римській імперії, охарактеризувати реформи імператорів Діоклетіана і Константина; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та навички критичного мислення, вміння працювати з історичними документами; виховувати учнів у дусі патріотизму на основі особистого усвідомлення досвіду історії.
Хід урокуВивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя.
28 березня 193 року преторіанці вбили імператора Пертінакса та оголосили про те, що готові віддати імператорський престол тому, хто заплатить їм більше. Розпочався відвертий аукціон. Таким чином, уперше в історії Риму імператорський титул було продано за гроші. А придбав його Дідій Юліан. Однак правління його тривало лише 66 днів. А 1 червня 193 р. він гине від руки вбивці.
• Розгляньте зображення. Пригадайте, хто такі преторіанці. Коли й навіщо створено цю гвардію?
Преторіанці — «гвардія» римських цезарів, що розвинулася з добірного загону (ablecti) союзників, що служили в республіканський період для охорони головнокомандуючого і його преторія.
Починаючи з 3 ст. використання рабської праці стало невигідним. Адже їх кількість значно скоротилася, ціна на них зросла і все частіше повставали проти своїх хазяїв. Тож власники великих маєтків відмовилися від використання рабської праці. Вони надавали рабам ділянку землі та дозволяли мати сім'ю, будинок, власне господарство. За це ті мали сплачувати орендну плату та віддавати частину урожаю. Так виник новий суспільний стан – колони.
Колони – напівзалежні селяни в Римській імперії в період занепаду.
З 3 ст. почалися напади варварських племен на прикордонні провінції. Особливо грізними були готи.
Готи – загальна назва одного з германських союзів племен першої половини І тис. н.е.
Крім того в імперії лютували голод та епідемії. За таких обставин імперія почала розпадатися.
У 284 р. імператором проголосили Діоклетіана. Для ефективнішого управління державою він взяв собі ще трьох співправителів. Так склалася нова система управління – тетрархія (у перекладі – влада чотирьох). Тетрархія Діоклетіана — розподіл влади між чотирма співправителями, які керували різними частинами імперії. Для резиденції він обрав м. Нікомедію. Рим перестав бути центром імперії. Діоклетіан збільшив чисельність армії. Усю імперію було поділено на округи. Їх очолювали військові командири, а провінції – цивільні чиновники. Селяни сплачували податок, а городяни – подушний. Реформи Діоклетіана уповільнили занепад імперії. У 305 р. він відмовився від влади та повернувся в рідну Далмацію.
Останнім імператором, за якого зберігалася єдність імперії став Феодосій. Після його смерті в 395 р. його сини розділили Римську імперію на Західну і Східну. Західна імперія закінчила своє існування у 5 ст., а Східна проіснувала ще до середини 15 ст.
ІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
Відео матеріали до уроку
1. Хронологічні задачі.
1) У 330 р. відбулося освячення й проголошення Константинополя столицею імперії. Обчисліть, скільки років тому відбулася ця подія.
2018 – 330 = 1688 років
2) На якому році правління Константин Великий дарував християнам право вільно сповідувати свою віру?
313 – 306 = 7
2. Установіть хронологічну послідовність подій.
4 Розділ Римської імперії на Західну та Східну. (395 р.)
1 Правління третього імператора з династії Юліїв-Клавдіїв. (37 – 41 рр.)
2 Утворення Другого тріумвірату. (43 р.)
3 Правління Константина. (306 – 337 рр.)
3. Заповніть порівняльну таблицю правління Діоклетіана та Константина.
Спільне Відмінне
Діоклетіан
Константин
ІII. Домашнє завдання.
1) Вивчити § 51, 52 підручника.
2) підготовка до тестової роботи по темам: Утворення Римської держави, місто Рим і життя його мешканців, Римська держава в 1-2 ст, Кризові явища в імперії.
Комментариев нет:
Отправить комментарий