четверг, 30 апреля 2020 г.

Історія 5-ті класи 30.04

Підсумковий урок  з теми : «Усе має минуле»
Мета: систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів з даної теми, визначити якість засвоєння знань, перевірити вміння систематизувати матеріал,застосовувати набуті знання; виділити й актуалізувати в пам’яті учнів найважливіші явища і процеси; виховувати зацікавленість історією.
Тип уроку: урок контролю та перевірки знань.
Хід уроку
Тестова робота (перейти за посиланням, вказати обовязково прізвище та імя та виконати тестову роботу по темі)
код доступу  987601
Домашнє завдання повторити тему параграф 12 та 13 Джерела до вивчення історії.



Історія 6-ті класи 30.04


Тема «Давня Індія»
Мета:  дати  уявлення  про  Давню  Індію,  природно-кліматичні  умови і географічне положення, історію утворення найдавніших держав долини річки Інд; розвивати вміння знаходити загальне в історії розвитку Давньої Індії та інших країн, удосконалювати навички роботи з історичною картою і підручником;виховувати пошану до історії і культури інших народів.
Хід уроку
1.     Географічне положення  та природні умови Стародавньої Індії
Робота з картою. Учні, користуючись атласом, визначають географічне розташування Індії.
Iндiя pозтaшовaнa нa пiвднi Aзiї, нa пiвостpовi Iндостaн. Нa пiвночi Iндiї пpостягaється нaйвищий у свiтi гipський мaсив — гоpи Гiмaлaї. Вони вiдокpемлюють Iндiю вiд iнших кpaїн свiту i зaхищaють її вiд холодних пiвнiчних вiтpiв. Нa пiвднi пiвостpiв Iндостaн омивaють хвилi теплого Iндiйського океaну. Тому тaм дуже спекотно. В Iндiї течуть двi великi piчки — Iнд i Гaнг зi своїми пpитокaми. Долини цих piчок дуже pодючi. У дaвнину долинa Гaнгу булa вкpитa болотaми тa джунглями — непpохiдними тpопiчними лiсaми. У джунглях водилося бaгaто звipiв i птaхiв: слонiв, мaвп, тигpiв, пaпуг, нa болотaх жили отpуйнi змiї, укуси яких смеpтельнi для людини. Пpиpодa Iндiї бaгaтa й piзномaнiтнa. Зеленi долини piчок змiнюються пустелями, a снiговi гоpи — тpопiчними лiсaми.

2.     Хараппська цивілізація
Територія Індії була заселена ще з давніх часів.Найдавніше населення Індії створило свою самобутню культуру. У долинi piчки Iнд apхеологи pозкопaли зaлишки двох нaйдaвнiших мiст Iндiї. Це мiстa Мохенджо-Дapо й Хapaппa, якi iснувaли п'ять тисяч pокiв тому. Це залишки першої відомії цивілізації Індії, яку вчені назвали Хараппською.
Завдання:
1.Визначити структуру стародавніх міст.
2. Знайдіть особливості, що характерні містам Мохенджо-Даро та Хараппа.
3. З якими містами  тогочасного світу можна їх порівняти?
Орієнтовна відповідь   
                                   Структура Мохенджо-Даро та Хараппи
Центр (піднесена частина) — фортеця правителя
Навколо — місце поселення городян
Вулиці — перетинаються під прямим кутом
Будинки — від маленьких хатин до 2–3-х поверхових будівель
Особливість — наявність водогону і каналізації (вперше на Сході)

У центpi кожного мiстa нa пaгоpбi височiлa добpе укpiпленa цитaдель, обнесенa стiнaми з вежaми. Мiсто пеpетинaли шиpокi вулицi. Зaможнi люди жили в дво- aбо тpиповеpхових будинкaх з великою кiлькiстю кiмнaт, бiдняки — у мaленьких будиночкaх.
Кожний будинок мaв внутpiшнiй двоpик, куди виходили вiкнa з кiмнaт. Покpiвля будинкiв булa плескaтою. Увечеpi, коли спaлилa спекa, нa покpiвлю пiднiмaлaся вся pодинa вiдпочити i подихaти свiжим повiтpям. У бaгaтьох будинкaх були вaннi кiмнaти.
Викоpистaнa водa по глиняних тpубaх збiгaлa в мiську кaнaлiзaцiю. Тaкого не було нi в мiстaх Єгипту, нi в мiстaх Месопотaмiї.
Зaняття стapодaвнiх iндiйцiв. Стapодaвнi iндiйцi були землеpобaми. Нa своїх полях вони виpощувaли пшеницю, ячмiнь, гоpох, бaвовну й pис. Pозводили коpiв, буйволiв, ослiв, кiз, овець, веpблюдiв.
У мiстaх Мохенджо-Дapо й Хapaппi жили pемiсники. Вони виготовляли гapний посуд з вiзеpункaми, ткaли тонкi ткaнини, виплaвляли з мiдi й бpонзи знapяддя пpaцi тa пpикpaси. Сеpед pуїн будинкiв apхеологи знaйшли зеpнотеpки, ступки, сокиpи, ножi, збpою. Зaлiзa стapодaвнi iндiйцi ще не знaчи. Мiстa вели жвaву тоpгiвлю. Жителі торгували з Південною Індією, Персією, Середньою Азією, Дворіччям. Продавали бавовну, золото,слонову кістку,цінну деревину, а купували метали коштове каміння та ін. Пpо це свiдчaть великi й мaлi бpонзовi гиpi, знaйденi пiд чaс pозкопок.
Стaтуеткa, знaйденa в Мохенджо-Дapо.
3.     Заселення Індії племенами аріїв
Згадка про ці події збереглась в священній книзі індійців «Рігведа». Там розповідається, що за один день боги зруйнували 99 міст  місцевих жителів. Завойовники були високі на зріст, мали білу шкіру і називали себе аріями, що означало «шляхетні, благородні люди». Цією назвою вони протиставляли себе темношкірому населенню, яке поневолили.
Раніше арії жили на півдні східної Європи, тобто в степах України. Вони випасали табуни коней, розводили овець. У пошуках кращих пасовиськ частина аріїв перейшла через гірський хребет Індукуш і спустилися в Індію. Інша група пішла на Іранське нагір’я, на Кавказ та в Європу.
Слово «арії» збереглося в сучасній назві країни Іран. Учені вважають, що арії були предками багатьох сучасних народів – індійців, персів, німців, англійців,українців, литовців та інших. Про це свідчать однокореневі слова в їхніх мовах, що означають одне і теж. Мови згаданих народів називають індоєвропейськими. 
Записати в зошит.
                          Наслідки арійського завоювання
Перешли до осілого способу життя
Почали займатися землеробством
Освоїли долини Гангу
Створили нові держави (правителі — раджі)

Арії вшановували велику кількість богів і розповідали про них всілякі міфи.
Богом вважався сам вогонь, його називали Агмі. Мітра був сонячним богом, який усе бачить. До нього зверталися зі словами: "Ти – око богів". Коли арії домовлялися між собою, то у свідки кликали Мітра. Боги і самМітра покарають обманщика чи порушника договору. Царем богів бог грози та блискавки – Індра. Арійські воїни під час бою зверталися саме до нього, благаючи перемоги. Адже Індра – це великий воїн, який нищив арійських ворогів. Богом неба був Варуна. Арії поступово розселилися по всій Індії. Вони переходять до осілого способу життя. Цьому також сприяло те, що мешканці Індії навчилися виготовляти знаряддя праці з заліза. Легше стало розчищати джунглі, осушувати болота, будувати канали. Переходячи до хліборобства та осілості, арії змішалися з місцевим населенням і утворили разом з ним індійський народ.
У VIII ст. до н.е. з'являються в Індії численні князівства та держави.
4.     Держава Маур'я та її історія
До VI ст. до н.е. північна Індія поділялася на безліч царств. З часом одне з них – Магадха – швидко зміцнилося і розширилось.
Близько 330 р. до н.е. полководець Александр Македонський заволодів усією західною Індією. Визвольний рух проти завойовників очоливЧандрагупта, з роду Маур'їв. Він зруйнував побудовані АлександромМакедонським фортеці. З часом Чандрагупта повернувся до Магадхи і захопив престол. Він був засновником могутньої держави Маур'я. її столиця місто Паталіпутра. Чандрагупті вдалося об'єднати всю північну та центральну Індію.
Внук Чандрагупти Ашока підкорив сусідні царства у південній Індії. Величезна держава Маур'я охоплювала майже всю Індію, за виняткомнайпівденнішої її околиці. Індійські перекази приписують Ашоці велику будівничу діяльність, розширення зрошувальних робіт і заснування в містах численних лікарень. Держава була поділена на ряд великих областей, на чолі яких стояли члени царської сім`ї. Таким чином, у середині III ст. до н.е. Індійська держава досягла великої могутності та розквіту.
Ашока прагнув зробити населення своєї держави єдиним народом. Але такого об'єднання царю не вдалося здійснити. Більшість індійців вважала себе членами насамперед своїх племен, а вже потім – підданими царів Маур'я. Тому держава Маур'я була недовговічною. Вже у II ст. до н.е. вона розпалася. Роздрібнена й знесилена Індія стає здобиччю нових завойовників.
Презентація до уроку:
Відео до уроку:



вторник, 28 апреля 2020 г.

географія 6-ті класи 29.04

Географія 6-ті класи     Дата:29.04.20     Драєнко О.І.
Тема: Складові біосфери, особливості її поширення на земній кулі.
Мета: сформувати в учнів первинні знання про біосферу та її межі, розповісти про різноманітність та розподіл живих організмів на поверхні Землі;розвивати вміння логічно мислити, екологічне мислення,  пояснювати закономірності поширення живих організмів; виховувати бережливе ставлення до природних багатств.
Хід уроку
1. Вивчення нового матеріалу
Учені вважають, що Земля як планета виникла близько 4,5 млрд. років тому. Організми з’явилися на Землі, напевно, не пізніше ніж 3,5 млрд. років тому.
Біосфера — це земна оболонка, у якій існує життя.
Всі живі організми,які живуть на нашій планеті утворюють нову оболонку , яка називається  - біосфера. Уперше термін біосфера  вжив відомий учений Володимир Вернадський. Саме він провівши дослідження виявив, що непомітні мешканці Землі, маса яких не перевищує одного відсотка,від маси грунту, води й повітря складають географічну оболонку.
У перекладі з грецької «біос» - життя, «сфера»-оболонка. Отже, біосфера -оболонка життя. Біосфера-оболонка  нашої Землі, яка заселена живими організмами.
Усі організми об’єднуються в чотири царства живої природи рослини, тварини, гриби, бактерії.
      
Межі Біосфери
Чітких меж біосфери немає. Вона розміщується в межах інших оболонок. Всі живі організми пристосовуються до життя у різноманітних умовах.

Закономірності поширення живих організмів на Землі.
Поширення живих організмів по земній поверхні. Поширення живих організмів на Землі дуже нерівне. До полюсів кількість їх видів постійно зменшується. Це залежить від клімату.
В приекваторіальній зоні суходолу, з високими температурами та великою кількістю опадів протягом усього року, розвивається розкішна рослинність. Верхівки дерев змикаються, утворюючи непроникне для сонячних променів зелене шатро. Окремі дерева досягають 60—80 м заввишки (приблизно висоти 20—30-поверхового будинку). Вони оповиті ліанами, на стовбурах та гіллях дерев оселяються інші рослини, які засвоюють вологу з повітря. Рослинність настільки густа, що ліси майже непрохідні. Дуже багато тварин і птахів маскуються серед квіток та листя цього вічнозеленого лісу.
На північ та південь від екватора в зоні тропіків, де температури високі, а опадів мало, клімат посушливий. Рослинність бідна, тварин мало. Багато з них зариваються в пісок або живуть у норах (змії, ящірки, дрібні ссавці). Інші можуть тривалий час не пити воду (верблюди) або пробігати великі відстані в її пошуках (антилопи).
У помірних широтах, де температура змінюється за сезонами, а опадів буває достатньо, ростуть ліси, дерева яких на зиму скидають листя. Північ та центр України вкриті такими лісами.
Біля полюсів в умовах низьких температур рослин майже немає. У товщі снігу та льоду живуть тільки бактерії та деякі одноклітинні водорості.
Отже, склад біосфери змінюється від екватора до полюсів. Найбагатший рослинний і тваринний світ у приекваторіальних та помірних широтах.

Відеопрезентація

Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа 54, вивчити терміни і поняття ст 216 питання 1.2.3 4письмово


історія 6-ті класи 28.04

Всесвітня історія. Історія України 6-ті класи    Дата:28.04.20   Драєнко О.І.
Підсумковий урок  з теми : «Антична цивілізація та її сусіди»
Мета: систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів з даної теми, визначити якість засвоєння знань, перевірити вміння систематизувати матеріал,застосовувати набуті знання; виділити й актуалізувати в пам’яті учнів найважливіші явища і процеси; виховувати зацікавленість історією.
Тип уроку: урок контролю та перевірки знань.
Хід уроку
Тестова робота (перейти за посиланням, вказати обовязково прізвище та імя та виконати тестову роботу по темі)
https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=945893
Висилайте скріншоти в класрум
Домашнє завдання повторити тему параграф 20 тема: Давня Індія

географія 7-А 28.04


Географія 7-А клас            Дата: 28.04.2020              Драєнко О.І.
Тема 2. Екологічні проблеми материків та океанів.
Забруднення навколишнього середовища. Види забруднення, основні джерела їх надходження.


Мета:сформувати знання про різні види забруднення природи; дати уявлення про екологічні проблеми материків й океанів та можливі шляхи їх розв’язання; з’ясувати географію районів екологічного лиха. Розвивати пізнавальну активність. Виховувати наполегливість у навчанні
.
Хід уроку


1. Вивчення нового матеріалу.


Проблеми забруднення повітря.Атмосферне повітря завжди містить домішки, що надходять від природних й антропогенних джерел. До забруднень природного походження належить пил, що утворюється з продуктів виверження вулканів і залишків згорілих метеоритів під час їх проходження в атмосфері. Основними антропогенними джерелами забруднення повітря є промислові й комунальні підприємства (теплові й атомні електростанції, промислові й міські котельні, металургійні й нафтопереробні заводи). Так, теплові електростанції й великі металургійні підприємства, споживаючи велику кількість вугілля, нафтопродуктів і природного газу, викидають в атмосферу аерозолі, пил, сажу, золу й різні хімічні сполуки (сірчаний ангідрид, діоксиди вуглецю й сірки, оксиди азоту).
Наслідками забруднення атмосферного повітря стали такі глобальні проблеми, як потепління клімату, випадання кислотних дощів й утворення «озонових дір».
Наприкінці 70-х рр. ХХ ст. в атмосфері були виявлені ділянки зі зниженим вмістом озону, названі «озоновими дірами». Найбільша з них розташована над Антарктидою. За прийнятою теорією, потоншання озонового шару відбувається через виділення хлоро- і бромовмісних фреонів (відповідно до іншої гіпотези, цей процес може бути значною мірою природним і не пов’язаним тільки зі шкідливим впливом людської цивілізації). Зменшення концентрації озону приводить до збільшення кількості ультрафіолетового випромінювання, що надходить на Землю і є згубним для всього живого.
Для захисту атмосферного повітря від забруднення на підприємствах будуються очисні споруди, що вловлюють гази, пил, дим і сажу.
Є простий, випробуваний часом, а головне — доступний будь-якій людині спосіб очищення повітря — висадження дерев і кущів. Ділянка хвойного лісу розміром 1 км2може зібрати до 3000 т пилу за рік. Пил змивається дощем і «пилосос» знову готовий до роботи. Не слід забувати, що зелені насадження прикрашають міста й селища, є місцем відпочинку людей і середовищем існування тварин і птахів.
Рослини поглинають з атмосфери вуглекислий газ, а повертають в атмосферу кисень. Деякі рослини, наприклад сосна, кедр, цибуля, часник, виділяють речовини, що знищують небезпечні для людини бактерії, сприяють зміцненню організму, лікують деякі хвороби.

2.   Проблема забруднення води
В останні 30 років глобального характеру набуло антропогенне забруднення природних вод. Основними його джерелами є промислові, комунальні, каналізаційні стоки, змивання з полів частини ґрунту, що містить різні хімікати (добрива, засоби захисту рослин), дренажні води систем зрошення, стоки тваринницьких ферм. До забруднення водойм призводить і гідротехнічне будівництво. Створення водосховищ і регулювання стоку річок спричиняє вповільнення водообміну.
До основних забруднювачів води належать хімічні речовини, що роблять її не придатною для пиття. Серед них виділяють органічні речовини, що легко розкладаються (побутові стоки); важко або зовсім не піддаються розкладанню (переважно промислові стоки); солі (хлориди, сульфати, нітрати) і сполуки важких металів (ртуті, кадмію, свинцю, ніобію). У результаті багато річок і озер мають високий рівень забруднення й практично повністю втратили здатність до самоочищення.
Основним способом боротьби із забрудненням водоймищ є система послідовного очищення стічних вод. Вона передбачає первинне механічне (видалення речовин, що легко осідають і спливають) і вторинне біологічне очищення (видалення органічних речовин, що біологічно руйнуються). Важливим напрямком захисту водних ресурсів є запобігання стоку з полів різних хімічних добрив, отрутохімікатів, пестицидів. Велике значення має впровадження сучасних технологій у промисловому виробництві, наприклад створення замкнених виробничих циклів.


3.   Проблема забруднення ґрунтів
Головна проблема світового земельного фонду — деградація ґрунтового покриву. Це сукупність несприятливих процесів, які приводять до зміни функцій ґрунту, кількісного та якісного погіршення її властивостей, поступової втрати родючості. Ґрунти забруднюються при надлишковому внесенні в них отрутохімікатів і мінеральних добрив. Крім того, забруднюючі речовини, що спочатку потрапили в повітря, потім опиняються на землі. За деякими розрахунками, людство вже втратило 2 млрд га земель, що колись були продуктивними. Тільки через ерозію, що поширюється як у відсталих, так і в розвинених країнах, щорічно втрачається 6—7 млн га сільськогосподарських угідь. Приблизно половина зрошуваних земель світу засолена й заболочена. Це приводить до щорічної втрати 200—300 тис. га земель. Самоочищення ґрунтів, тобто здатність перетворювати небезпечні органічні речовини на неорганічні — мінеральні солі й гази, відбувається повільно, тому небезпечні речовини накопичуються в них. Потім їх поглинають рослини, вживання яких викликає захворювання людей і тварин.


Відеоматеріали:


Домашнє завдання- опрацювати параграф 67, творчо-пошукова робота шляхи вирішення екологічних проблем (письмово повідомлення)
.




Основи зд 6-ті класи 28.04

Основи здоровя     6-ті класи    Дата:28.04.2020   Драєнко О.І.
Тема. Як допомогти потерпілому.
Мета:  сформувати поняття про шок і непритомність;з особливостями домедичної допомоги при різних травмах, зупинці дихання, кровотечах; навчити зупиняти артеріальні та венозні кровотечі, обробляти рани, робити штучне дихання;розвивати вміння та навички працювати з додатковою літературою, порівнювати, узагальнювати, вибирати головне, виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища.

                                                                   ХІД УРОКУ
1. Поняття про першу долікарську допомогу.
Перша допомога - це сукупність простих доцільних дій, спрямованих на збереження здоров'я і життя потерпілого.
Обов’язкові дії:
• винести потерпілого з місця події. якщо є потреба і можливість
• оцінити стан потерпілого , оглянути ушкоджені ділянки тіла,
• зупинити кровотечу і обробити ушкоджені ділянки.
• іммобілізувати переломи і запобігти травматичному шокові.
При наданні першої долікарської допомоги треба керуватися такими принципами:
• правильність і доцільність;
• швидкість;
• продуманість,
• рішучість, 
• спокій.
Послідовність надання першої допомоги:
• усунути вплив на організм факторів, що загрожують здоров'ю та життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести із зараженої атмосфери, погасити палаючий одяг, дістати із води),
• оцінити стан потерпілого;
• визначити характер і тяжкість травми, що становить найбільшу загрозу для життя потерпілого, і послідовність заходів щодо його спасіння;
• виконати необхідні дії до спасіння потерпілого в порядку терміновості:
1) забезпечити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу,
2) іммобілізувати місце перелому,
3) накласти пов'язку і т. д.;
• викликати швидку медичну допомогу чи лікаря;
• підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника;
• вжити заходів щодо транспортування потерпілого в найближчу медичну установу. Зробити висновок про смерть потерпілого має право лише лікар.
 2. Кровотечі.
Причини - пошкодження цілості кровоносних судин внаслідок механічного або патологічного порушення.
Види: артеріальна, венозна, капілярна.
Ознаки:
• артеріальна кровотеча, що характеризується яскраво-червоним кольором крові, кров б'є фонтанчиком,
• при капілярній кровотечі вона виділяється краплями,
• венозна кров має темно-червоне забарвлення.
Допомога.
Артеріальну кровотечу зупиняють за допомогою стисної пов'язки. При кровотечі із великої артерії для зупинки припливу крові до ділянки рани придавлюють артерію пальцем вище місця поранення, а потім накладають стисну пов'язку. При кровотечі із стегнової артерії накладають джгут вище від місця кровотечі. Під джгут підкладають шар марлі, щоб не пошкодити шкіру і нерви, і вставляють записку із зазначенням часу його накладання. Тривалість використання джгута обмежується двома годинами, у противному разі омертвіє кінцівка. Якщо протягом цього періоду немає можливості забезпечити додаткову допомогу, то через 1,5 .2,0 години джгут на кілька хвилин відпускають (до почервоніння шкіри), кровотечу при цьому зменшують іншими методами (наприклад, здавлюючим тампоном), а потім знову затягують джгут.
Капілярна кровотеча добре зупиняється стисною пов'язкою, попередньо шкіру навколо рани обробляють розчином йоду, спирту, горілки, одеколону. Якщо з рани виступає сторонній предмет, його треба локалізувати і закріпити, для цього необхідно зробити у пов'язці отвір, інакше цей предмет може ще глибше проникнути всередину і викликати ускладнення.
Венозну кровотечу зупинити значно легше, ніж артеріальну. Іноді досить підняти кінцівку, максимально зігнути її в суглобі, накласти стисну пов'язку.
Якщо потерпілий відкашлюється яскраво-червоною спіненою кров'ю - кровотеча в легенях. При цьому дихання утруднене. Хворого кладуть у напівлежаче положення, під спину підкладають валик, на груди кладуть холодний компрес. Потерпілому забороняється говорити і рухатись, необхідна госпіталізація.
Кровотеча з травного тракту характеризується блюванням темно-червоною кров'ю, що зсілася. Положення потерпілому забезпечується те саме, що й при кровотечі із легень, але ноги згинаються в колінах. При значній втраті крові може розвинутись гостре недокрів'я, виникнути шок. 
Відеоматеріали:
https://www.youtube.com/watch?v=SMiyMoGnYrY
Домашнє завдання.
1. Письмово повідомлення про першу допомогу при опіках, обмороженнях, отруєннях (на вибір одне) т.і..
2. Повторити матеріал попередніх уроків, підготуватися до тестової роботи.