пятница, 22 мая 2020 г.

Географія 7-а 22.05

Повторення теми Тихий океан. 
Хід уроку
1.Перегляньте відеоматеріали: 

2.Асоціативне мислення (усно)
Які асоціації викликало у вас слово ОКЕАН?
Таким чином, Тихий океан — складова частина Світового океану, велетенська природна водойма і т. ін.
3. Усно дайте відповіді на питання:
 «Географи»
Особливості географічного положення океану щодо екватора і нульового меридіана.
Береги яких материків омиває?
Де проходять межі між океанами?
Яка протяжність океану з півночі на південь і з заходу на схід по екватору? 
 «Історики»
Коли розпочалося вивчення Тихого океану?
Який внесок у вивчення океану зробив Фернан Маґеллан?
Хто ще досліджував океан і коли це було?
Який внесок у вивчення океану зробили наші співвітчизники?
Які дослідження проводилися й проводяться протягом XX–XXI століть?
 «Геоморфологи»
Яку тектонічну будову має дно Тихого океану?
Які особливості має рельєф дна: шельф, улоговини, підняття, хребти?
Які пересічні й найбільші глибини зафіксовано в Тихому океані? 
«Кліматологи. Фізики. Хіміки»
В яких кліматичних поясах розташований Тихий океан?
В яких напрямах змінюється температура води в океані?
Які особливості циркуляції атмосфери над океаном і які це має наслідки?
Які найбільші теплі й холодні течії утворилися в океані? Які фізичні й хімічні властивості мають води Тихого океану?
Домашнє завдання повторити тему Тихий океан

Основи здоров'я 8- а

Основи здоров’я 8-А клас    22.05.2020  Драєнко О.І.
Тема: Правова відповідальність неповнолітніх
Мета уроку: формувати поняття про правову відповідальність і закони України, про права, обов'язки і правову відповідальність неповнолітніх.
Хід уроку
1.Перегляньте відеопрезентацію
2.Опрацюйте параграф 25, вивчіть основні терміни і поняття.
3.Спробуйте дати відповіді на питання:
1. Які аспекти соціальної безпеки людини визнаєте?
2. Які види покарань застосовують щодо підлітків?
3. Які права й обов'язки мають неповнолітні?
4. Яку відповідальність може нести неповнолітній?
5. Що ви знаєте про модель соціальної держави?
6. Які права й обов'язки мають громадяни України?
7. Що ви знаєте про правоохоронні органи України?
8. За які злочини настає кримінальна відповідальність для неповнолітніх?
Домашнє завдання параграф 25 вивчити терміни і поняття.

Природознавство 22.05

Природознавство 5-ті класи   22.05.2020       Драєнко О.І.
Повторення теми: Організм і його властивості
Мета: узагальнити та систематизувати знання про основні ознаки живих організмів, їхні відмінності від неживих тіл природи; виховувати естетичне сприйняття природи, відповідальність за збереження життя на Землі.
Хід уроку
1.Прийом «Інтелектуальна розминка» (усне виконання)
Пригадайте, які тіла відносяться до живої природи, а які – до неживої природи.
Наведіть приклади подій, які стосуються живої та неживої природи.
Як би ви пояснили відмінності між живою та неживою природою?
2.Словникова робота (пригадайте терміни і поняття)
Організми – тіла живої природи, які живляться, дихають, ростуть, розмножуються, рухаються, відповідають на дію зовнішнього середовища.
3.Клітинна будова організмів.
Про історію вивчення клітин (уважно прочитайте)
Учений
Внесок у дослідження клітини
Роберт Гук (1665 р.)
Ввів поняття «клітина»
Марчелло Мальпігі(1675 р.)
Узагальнив уявлення про анатомічну будову рослин
Антоні ван Левенгук (1675 р.)
Удосконалив мікроскоп
Жан - Батіст Ламарк (1808 р.)
Поширив ідею про клітинну будову тваринних організмів
Павло Федорович Горянінов (1834 р.)
Висловив положення про єдність рослин і тварин на підстав спільної для них клітинної теорії
Теодор Шванн (1839 р.)
Основоположник клітинної теорії
Словникова робота
Із різних джерел знань виписати в зошит визначення клітини і порівняти написане.
Клітина – найменші частини живого організму, з яких побудовані їхні тіла.
Клітина – елементарна жива система, основа будови, життєдіяльності, розмноження та індивідуального розвитку організму.
Клітина – основна одиниця будови і функцій живої природи.
Будова клітини
 Домашнє завдання
Повторити тему Організм і його будова переглянувши відеоматеріал

Історія 5- ті класи 21.05

Вступ до історії України 5-ті класи               21.05.2020     Драєнко О.І.
Повторення теми «Дослідники історії»
Хід уроку
1.Перегляньте відео
2.Ознайомтесь з інформацією (прочитайте, пригадайте, запам’ятайте)
Відомі українські історики
Михайло Олександрович Максимович (1804-1873)
    Максимович був першим істориком стародавнього Києва, присвятивши йому 25 статей. Він уперше показав роль Петра Могили в будівництві української культури, розповів про історію створення багатьох київських пам’яток, зокрема Трьохсвятительської, Воздвиженської, Іванівської церков, Хрещатика, Золотих воріт, міських воріт, узвозів. Як визначний учений, громадський діяч педагог і просвітитель він був одним із зачинателів боротьби за культурний розвиток українського народу.
Микола Іванович Костомаров  (1817-1885)
     Видатний історик, етнограф і фольклорист, поет і прозаїк, Микола Іванович Костомаров був високоосвіченою людиною, наполегливим пошукачем історичної істини, талановитим архівістом.
    М.І.Костомаров –один із організаторів журналу „Основа”, в якому друкували свої твори класики української літератури: Т.Шевченко, С.Руданський, Марко Вовчок, Л.Глібов, історики М.Максимович, О.Лазаревський та інші.
    Наукова і літературна спадщина М.Костомарова різноманітна. Характерною рисою його історичних досліджень, таких як „Богдан Хмельницький”, „Руїна”, „Мазепа”, „Мазепинці”, ”Останні роки Речі Посполитої” та ін. є те, що вони базуються на документальних матеріалах.
Володимир Боніфатійович Антонович  (1834-1908)
    Видатний український історик, патріарх української історичної школи, натхненник і організатор громадівського руху Володимир Боніфатійович Антонович став духовним наступником Кирило-Мефодіївського братства, під впливом ідей якого сформувалася його політична і наукова позиція.
 Дмитро Іванович Багалій(1857-1932)
    Визначний український історик, архівознавець, громадський діяч Дмитро Іванович Багалій все своє свідоме життя присвятив вивченню соціально-економічного і культурного розвитку Слобожанщини, історії міста Харкова і Харківського університету, творчості Г.С.Сковороди.
    Особливий напрям наукової діяльності Д.Багалія – це дослідження життя та творчості видатних українських просвітителів - Г.С.Сковороди і В.Каразіна.
    Наукова спадщина вченого включає близько 600 публікацій, це підручники з російської історії, монографії, археологічні видання, статті з історії Слобідської, Лівобережної, Південної України ХV – XVIII століття.
    Йому належить фундаментальна праця „История города Харькова за 250 лет его существования”, яка була написана в співавторстві з Д.П.Міллером російською мовою до ювілею міста у 1904 році.
Дмитро Іванович Яворницький(1855-1840)
        Дмитро Іванович Яворницький був людиною надзвичайно різнобічних інтересів, ініціативним і невтомним трудівником на ниві національної культури. З його іменем насамперед пов’язана подвижницька праця із збирання, дослідження й популяризації історії запорозького козацтва. Він залишив помітний слід як археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, автор великої кількості наукових статей, публікацій у періодичних виданнях. Праця над темами з історії українського козацтва в умовах дії в Росії Емського та Валуєвського указів про заборону української культури була виявом його патріотизму та громадянської мужності. Усе, що вийшло з-під пера невтомного дослідника, позначене його особливою любов’ю до історії Запорожжя. Яворницький був одним з перших українських вчених, які свої дослідження грунтували на комплексному вивченні того чи іншого історичного явища 
Михайло Сергійович Грушевський(1866-1934)
    Його перу належать близько двох тисяч праць з історії, соціології, літератури, етнографії, фольклору. Та насамперед він увійшов у вітчизняну історію як її великий літописець, автор фундаментальної „Історії України - Руси”, справедливо названої метрикою нашого народу. Створена ним цілісна концепція українського історичного процесу увібрала в себе кращі здобутки сучасної йому української науки, була осяяна високою свідомістю і тому стала стрижневою ідеєю українського відродження.
    Очоливши Центральну Раду, він був глибоко переконаний, що нова українська державність має базуватися на принципах демократії і закону. Своєю працею М.Грушевський закладав міцні підвалини української державності. Пам’ять про нього вічна, наукові праці – невичерпне джерело мудрості.
Домашнє завдання повторити тему «Дослідники історії»



Історія 6 клас 21.05

Всесвітня історія. Історія України. 6 клас.   21.05.2020  Драєнко О.І.
Повторення теми «Диктатура Цезаря»


                                                         Хід уроку
 1.   Словникова робота (повторити терміни і поняття )
    Диктатор – у Давньому Римі посадова особа, яку призначав сенат на 6 місяців у випадку внутрішньої або зовнішньої небезпеки, що загрожувала державі. Диктатора було наділено необмеженою цивільною та військовою владою.
    Гладіатори – у Римі так називали рабів, які виступали в боях для розваги римських громадян.
    Тріумвірат – у Давньому Римі союз трьох політичних діячів задля захоплення найвищої влади.
  
2.Пригадайте історичну подію (прочитайте інформацію)-  здобуття влади Юлієм Цезарем
    У 53 р. до н.е. Марк Красс вирішив розпочати війну з могутньою Парф’янською державою. Військо Красса було розбите, а сам він загинув у бою. У тріумвіраті лишилося двоє: Помпей та Цезар. Помпей, наляканий успіхами Цезаря в Галлії, переконував сенат відкликати Цезаря із завойованих ним земель. У 49 р. до н.е. сенат ухвалив відповідний наказ. Народні трибуни Марк Антоній та Кассій Лонгін наклали на це рішення вето й утекли до Цезаря.
   У розпорядженні Юлія Цезаря було лише два легіони (близько 10 тис. воїнів).  Він розумів, що перетнувши річку Рубікон, розпочне нову війну. Зваживши всі «за» та «проти», зі словами «Жереб кинуто!» він переправився через річку. Ця подія дала життя крилатому вислову перейти рубікон.
      Несподівано Помпей залишив Італію та переправився в Грецію. Шлях на Рим був відкритий. Цезар, вступивши в місто, нікого не переслідував. Завдяки цій політиці «милосердя», як називав її сам Цезар, він швидко здобув багато нових прихильників.
    Пробувши в Римі декілька днів, Цезар почав переправляти в Грецію свою армію. Тут, поблизу міста Фарсал, у 48 р. до н.е. відбулася битва двох видатних римських полководців, яка закінчилася перемогою Цезаря.
3. Юлій Цезар – правитель Риму
У серпні 47 р. до н.е. після перемоги над ним Цезар надіслав найкоротший в історії звіт до Риму: «Прийшов, побачив, переміг».
    Диктатура Цезаря істотно відрізнялася від правління Сулли. Хоча за блискучі перемоги його й було проголошено диктатором на 10 років, він щороку обирався консулом і діяв через органи влади республіканського Риму. Основною метою політики Цезаря було відновлення нормального життя держави. Він видав закони про устрій міст у провінціях, про безплатні роздачі хліба плебсу.
    Словникова робота   Плебс – від плебеї простолюд.
   Цезар намагався зменшити вплив сенату, налагодити роботу органів місцевого самоуправління, скоротити витрати, особливо розкіш та марнотратство заможних, дати захист малозабезпеченим прошаркам населення.
   Для проведення цих заходів Цезар створив особисте угруповання, до якого належали Марк Антоній, Емілій Лепід та інші – переважно військові командири. Проте, як і кожний політик, Цезар не уник прорахунків. Політика «милосердя» зумовила появу в сенаті групи людей, які хотіли усунути Цезаря від влади. Саме ці сенатори поширювали чутки про прагнення Цезаря стати царем і перенести столицю з Рима до Александрії.
   У березні 44 р. до н.е. під час засідання сенату Цезаря підступно вбили.  Головними учасниками змови були Марк Юній Брут і Кассій Лонгін. За переказами, Цезар намагався чинити опір. Коли ніж для удару над ним заніс Брут, Цезар кинув фразу, що стала крилатою, – «І ти, Бруте?»
   Загибель диктатора штовхнула державу в новий вир міжусобиць та війн.
 Домашнє завдання 
Переглянути і опрацювати відеоматеріал https://www.youtube.com/watch?v=Kylw4v3BGlM
 повторити тему «Диктатура Цезаря»
   

вторник, 19 мая 2020 г.

географія 6- ті 20.05

Географія 6-ті класи     20.05.2020   Драєнко О.І.
Тема уроку:  Найбільші за площею та чисельністю населення держави світу та    держави-сусіди України на політичній карті світу.
Практична робота 8. Позначення на контурній карті кордонів найбільших держав у різних частинах світу та їх столиць.       
Мета:поглибити систему знань учнів про населення Землі шляхом вивчення держав на політичній карті; сформувати практичні вміння працювати з політичною картою; закріпити навички учнів позначати на контурній карті географічні об’єкти і давати їх  характеристику.
Хід уроку
1.     Перегляньте відеоматеріал до теми:
     2.Опрацюйте таблицю:
Столиця
Географічна широта
Географічна довгота
Москва (Росія)
57 0пн.ш.
380 сх.д.
Оттава (Канада)
46 0пн.ш.
750 зх .д.
Вашингтон ( США)
380 пн.ш.
76 0зх.д.
Пекін (Китай)
39 0пн.ш.
1170 сх.д.
Бразиліа (Бразилія)                                                                                                                              
160 пд.ш.
46 0зх.д.
Канберра ( Австралія)
340 пд.ш.
148 0сх.д.
Київ (Україна)
52 0пн.ш.
32 0сх.д.
Мінськ (Білорусь)
54 0пн.ш.
28 0сх.д.
Варшава (Польща)
530 пн.ш.
22 0сх.д.
Бухарест (Румунія)
440 пн.ш.
36 0сх.д.
Кишинів (Молдова)
460 пн.ш.
29 0сх.д.
Братислава (Словаччина)
49 0пн.ш.
16 0сх.д.
Будапешт (Угорщина)
47 0пн.ш.
190 сх.д.
  
3.Виконання  Практичної роботи  8. Позначення на контурній карті кордонів найбільших держав у різних частинах світу та їх столиць.ст247 1,2.

Домашнє завдання параграф 61 вивчити, виконати практичну роботу 8

Географія 7-А клас 19.05

Географія 7-А клас   Дата:19.05.2020             Драєнко О.І.
Повторювально- узагальнюючий урок з теми «Євразія»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Євразія»; удосконалити вміння працювати з картою; перевірити рівень знань учнів з теми; формувати в дітей інтерес до географії.
Хід уроку
1.Станція „Картографічна” (усно) знайти на карті
1.Мис Челюскін, Перська затока,гори Альпи, Велика Китайська рівнина, Індо-Гангська низовина, Північне море, нагір’я Тібет, Ла-Манш, острів Нова Земля, півострів Малакка.
2.Мис Піай ,гори Кавказ, Західно - Сибірська рівнина, Месопотамська низовина, Скандинавські гори, Чорне море, Бенгальська затока, острів Ірландія, Балканський півострів, Берингова протока.
3.Мис Рока, гори Карпати, Східно – Європейська рівнина, Прикаспійська низовина, озеро Байкал, Аравійське море, Суецький канал, острів Сахалін, Піренейський півострів, протока Босфор.
2. Станція „ Логічна ” (усно)
Потрібно визначити, що з переліченого є зайвим і чому.
1. Говерла, Еверест, Монблан, Пекін, Ельбрус, Джомолунгма.
2. Лаперуза, Босфор, Піай, Берингова, Гібралтар, Ла – Манш.
3.Ельба, Печора, Дунай, Рейн, Балхаш, Меконг.
3. Станція „ Швидка ” (прочитайте, дайте відповідь так чи ні)
1.Найдовша річка Євразії – це Янцзи .  
2.Гренландія – найбільший острів Євразії.
3.Найглибше озеро – Євразії – Байкал.  
4. Євразія – найсухіший материк.  
5. Карпати розділяють Європу і Азію.  
6. Євразія має практично всі види корисних копалин.  
7. Річки Євразії належать лише до басейнів Північно – Льодовитого
та Атлантичного океанів.
8. Найвологіше місце на Землі Знаходиться на материку Євразія.  
9. Багаторічна мерзлота охоплює 1/3 території Азії.  
10. За чисельністю населення Євразія займає 3 місце в світі
11. На материку проживають всі раси крім негроїдної.
12. Економічно найрозвинутішими державами є : Японія, Німеччина, Великобританія.
13. Найбільшу кількість населення з поміж країн Євразії має Росія.
14. Найвища точка Євразії – г. Джомолунгма.  
15. Росія – Найбільша за площею держава в світі .  
16. Крайньою північною точкою є м. Піай .
17. Євразія знаходиться у всіх кліматичних поясах
18. Євразію омивають Зелене та Рожеве моря.  
19. В Азії знаходиться „полюс холоду” північної півкулі.  
20. Україна має відношення до Євразії.  
21. Євразія – найбільший материк на Землі.
Відеоматеріали для повторення:
Домашнє завдання: повторити тему Тектонічна будова Євразії

Історія 6- ті класи 19.05

Всесвітня історія. Історія України 6-ті класи  19.05.2020   Драєнко О.І.
Урок узагальнення з теми: «Стародавній Рим за царської та республіканської
доби».
Мета: узагальнити знання учнів з теми,перевірити вміння застосовувати набуті
знання, виховувати інтерес до історичного минулого.

Хід уроку
1. Вікторина «Де» (усне виконання на повторення)
Де розташовано Стародавній Рим?
Де розташовано Італію?
Де розташовано річки По,Арно,Рубікон,Тибр?
Де знаходяться Апеннінські гори?
Де розселилися в Х ст. до н.е. етруски ?
Де у ІV ст. до н.е. розселилися галли?
Де жили племена італіків?
Де розташовано місто Рим?
Де записані закони 12 таблиць?
Де розташовано м. Карфаген?
Де відбулася І Пунічна війна?
2. З чим пов’язане виникнення слів (усно):
республіканський,тріумфальний,провінційний, консультувати?
3 . Вікторина «Хто?» (пригадайте, усне виконання)
Вважається засновником Рима?
Хто такі патриції, плебеї, сенатори,трибуни,пуни,консул,Юлій Цезар,Октавіан Август,гладіатори.
 4. Вікторина «Боги Стародавнього Риму» (письмово)
Назвіть царя богів,бога грому,блискавки ,
Дружину Юпітера ,
Бога моря , володаря підземного царства ,
Марс-це… (бог …),покровительку ремесел…,
Покровителя злодіїв… богиню краси… Веста-це…(богиня
…),богиню полювання…(…),
Вулкан – це…(бог …),Апполон – це…(покровитель..).
  5. Вікторина «Коли?» (повторення дат, можна виписати в зошит)
Царі правили Римом? (753-509 рр. до н.е.)
Засновано місто Рим? (753 р. до н.е.)
Ухвалено закони 12 таблиць? (5 ст. до н.е.)
Утворено республіку в Римі? (509 р. до н. е.)
Рим підкорив Середню,Південну Італію? (265 р. до н. е.)
Проходила І Пунічна війна? (264-241 рр. до н.е.)
Друга Пунічна війна? (218-201 рр. до н.е.)
Третя Пунічна війна? (149-146 рр. до н.е.)
Грецію перетворено на римську провінцію Ахайя? (146 р. до н. е.)
Вбито Юлія Цезаря? (44 р. до н. е.)
Домашнє завдання  повторення теми: Диктатура Цезаря
�ожуть вчинити жорстоку розправу


Домашнє завдання повторити тему «Конфлікти»

основи здоров 6-ті класи 19.05

Основи здоровя 6 клас   Дата:19.05.2020    Драєнко О.І.
Тема: Повторювально- узагальнюючий урок з теми «Соціальна складова здоров’я»
Мета: систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів з вивченої теми, виховувати зацікавленість до вивчення основ здоров’я.
Хід уроку
Письмово дайте відповіді на питання:
1.  Який стиль спілкування вказано невірно:
А) Пасивний      Б) Агресивний 
В) Упевнений    Г) Адекватний
2. Як конструктивно розв’язати конфлікт, коли у шкільній їдальні один з учнів намагається взяти обід без черги.
А) Пропустити учня       Б) Зробити зауваження   
В) Сіпнути за рукав        Г) Голосно вилаяти порушника
3.  Щоб запобігти ескалації конфлікту потрібно:
А) Зупинитись та подумати   Б) Втекти  
В) Підвищити голос                Г) Покликати старших товаришів
4. Назви ознаку психологічного насилля:
А) Штовхання                            Б) Залякування
В) Вимагання грошей               Г) Бійка
5. Назви ознаку фізичного насилля:
А) Штовхання                            Б) Глузування
В) Вимагання грошей               Г) Плітки
6. Спілкування (комунікація) — це
А) Обмін думками, почуттями, враженнями               
Б) Вміння приймати рішення
В) Захист у скрутній ситуації             
Г) Вміння гарно говорити 
7. Як найкраще вирішити конфлікт?
А) Уникати розмови                    Б) Уникати зустрічі
В) Шляхом переговорів              Г) Силою 
8. Якщо у школі по відношенню до тебе проявляють насилля, потрібно:
А) Звернутись до друзів     Б) Звернутись до батьків   
В) Звернутись до вчителів Г) Усі варіанти вірні
9. Які якості допомагають протистояти насиллю? 
А) Байдужість Б) Агресія злість В) Толерантність    Г) Злість
10. Відміть ознаки дружніх компаній:
а) приймає тебе таким, яким ти є;
б) мають ватажка і жорсткі правила;
в) з радістю приймає у своє коло нових друзів;
г) її члени поважають і підтримують одне одного;
д) за непокору можуть вчинити жорстоку розправу
Домашнє завдання повторити тему «Конфлікти»

воскресенье, 17 мая 2020 г.

Природознавство 5-ті класи 18.05

Природознавство 5- ті класи    Дата: 18.05.2020   Драєнко О.І.
Тема. Узагальнення знань з теми «Земля як планета»
Мета уроку:  узагальнити та систематизувати знання учнів із вивченої теми; розвивати критичне мислення школярів, навички групової та пошукової діяльності на уроці, творчі здібності; формувати науковий світогляд, виховувати сумлінність та наполегливість при виконанні завдань, командний дух, любов до знань.
Хід уроку
 Повторення і узагальнення теми (письмово)
1. Сукупність наук про природу, які вивчають світ в його природному стані
2. Як називається уявна лінія, до ділить Землю на дві півкулі?
3. Як називаються найвіддаленіші від екватора точки Землі?
4. Природний супутник Землі 
5. Як називається зменшена модель Землі?
6. Як називається плоске зображення земної поверхні?
7. Що є верхнім родючим шаром Землі?
8. Час, за який Земля робить один оберт навколо Сонця
9. Час, за який Земля робить один оберт навколо своєї осі
10. Чому на Місяці не чути звуків
11. Як називається повітряна оболонка Землі?
12. Важливою хімічною властивістю кисню є здатність підтримувати…
13. Назвіть приклади штучних водойм
14. Як називається материк, на якому знаходиться Україна?
  Станція « Астрономічна»   
У далекі часи Сонячні та Місячні затемнення викликали у людей жах: одні вважали, що Дракон з`їв Сонце, інші казали, що скоро настане кінець світу.
Прошу вас пояснити ці явища (усне виконання)
Місячне затемнення.
Сонячне затемнення.
Перегляньте відеопрезентацію до теми:
Д/з повторити тему «Земля як планета», зробити письмову роботу 14 питань

географія 6 клас 18.05

Географія 6-ті класи               Дата: 18.05.2020   Драєнко О.І.
Тема. Людські раси.
Мета: формування знань про людські раси та фактори, що сприяли їх виникненню; розвивати практичні навички визначати за картою райони формування та сучасного проживання представників різних рас
Хід уроку
1.Перегляньте відеопрезентацію до теми:
2. Прочитайте параграф 60
На основі опрацьованих джерел складіть таблицю: «Основні раси»
Назва раси

Монголоїдна
Європеоїдна
Негроїдна
Австролоїдна
Ознаки раси





Особливості природних умов району формування





Район формування






3. Поняття про змішані раси та причини їх виникнення. 
4. Рівність рас:
Опрацюйте матеріал підручника ст.237-241.


Домашнє завдання
Опрацювати параграф 60, вивчити основні терміни і поняття