понедельник, 4 мая 2020 г.

Історія 6-ті класи 05.05

Тема: Природа і населення Давньої Греції
Мета уроку: сформувати уявлення про географічне положення, природні умови Греції та їхній вплив на розвиток господарської діяльності населення Еллади;  навички роботи з історичною картою, з підручником, додатковими джерелами інформації; розвивати вміння аналізувати, порівнювати історичні факти, висловлювати власну думку, критично мислити;виховувати  в учнів інтерес до історії держав світу.
Хід уроку
Запитання на повторення:
1.Що таке цивілізація? (Це такий рівень розвитку суспільства, коли основу життя становлять результати діяльності самих людей.)
2.Які цивілізації ми вже з вами вивчили? (Давній Єгипет, Передня Азія, Давня Індія та Китай)
3.Які природні умови сприяли їх появі? (Достатньо теплий клімат та наявність великих річок, що сприяли розвитку зрошувального землеробства)
Природа і населення Давньої Греції.   
1. Географічне положення та природні умови Балканського півострова.              
2. Заняття населення Давньої Греції.
1. Географічне положення та природні умови Балканського півострова.
      Ну що ж, діти, розпочнемо нашу подорож. Якщо ми уявимо себе мандрівниками на кораблі, що виплив з дельти Нілу в Єгипті і попрямував на північ через води Середземного моря, то ми дістанемось до великого грецького острова, що має назву Крит. Саме на цьому острові і утворилась перша на території Європи давня держава. Вона виникла майже в той час, коли в долині  річки Інд були засновані найдавніші індійські міста. Але про Крит піде мова на наступному уроці. А ми пливемо далі і досягаємо берегів Греції.                                      
   Греція знаходиться на півдні Балканського півострова. В давнину ця країна називалася Елладою. Материкова Греція з усіх боків окрім північної оточена Середземним морем. Велика затока між півостровом Мала Азія та Грецією називається Егейським морем, а затока між Грецією та Італією – Іонічним морем. В Егейському морі розкидано багато великих і малих островів, які відносяться  теж до Греції і називаються острівною Грецією. На узбережжі Малої Азії (нині це Туреччина) в давнину теж селилися греки.    Ця частина Греції називалась Іонійською Грецією. За своїми природними умовами материкова Греція поділяється на три частини. Які? А на це відповідь вам дасть підручник.
Завдання:                                                                                                                                   
1.Знайти в тексті підручника пункт «Три частини материкової Греції» назви цих трьох частин.
2.Розглянувши карту Давньої Греції в атласі визначте: які області входили до кожної з трьох частин?   
Природні умови. Найбільш яскравою природною особливістю Греції є те, що це морська країна. Море в житті греків відігравало велику роль. З найдавніших часів греки стали морським народом. Вони будували кораблі, схожі на великі човни, які мали щогла з вітрилами. Крім того, якщо ми поглянемо на характер берегової лінії, то побачимо, що тут величезна кількість затишних бухт, заток, проток, що не так боялися штормів та були зручними для швартування  кораблів. Про такі чудові умови для мореплавства іншим країнам можна було лише мріяти.   
 Греція—гірська країна. Гори тут усюди, висоти не більше 3 тис. метрів. Найвища гора—Олімп, що розташована у північній частині Греції. В горах Греції багато корисних копалин, особливо руди – залізної, мідної, срібної. Також великі запаси гарної глини та різні породи будівельного каміння, особливо мармуру. Каменисті схили гір голі або вкриті кущами. Великих дерев мало, тому деревина була для греків великою цінністю. Рослинність на схилах гір була їжею для кіз та овець, яких тут випасали у великих кількостях.
    У Греції було мало родючих земель, придатних для землеробства, ґрунти були  кам’янисті та збіднілі, тому ланів для вирощування зернових культур та овочів не вистачало. Проте на таких грунтах досить добре росли деякі садові сонцелюбиві рослини – такі як виноград, маслини, апельсини, що добре приживались на схилах гір.
 У Греції немає повноводних рік, таких як Ніл, Тигр, Євфрат, Інд. Коли в березні танули в горах сніги, невеликі гірські річки переповнюються водою – бурлять – страшно підійти. Але в травні вони вже міліють, протягом літа дощів не багато, стоїть спека до +40°, все вигорає, і від річок залишається невеличкий струмочок.
2.  Заняття населення Давньої Греції. 
То яким  же заняттям населення сприяли природні умови Давньої Греції?  (мореплавство, рибальство, садівництво, розвиток ремесел, скотарство)                                  
*Запитання: Подумайте, чи було у греків ще якесь заняття,  яке ми сьогодні не визначили, що теж відігравало значну роль у їхньому житті? (відповідь: торгівля)
1.Це заняття тісно зв’язане з мореплавством
2.Головними конкурентами греків у цьому занятті були фінікійці
3.До цього заняття греків спонукав надлишок власної продукції та нестача деяких видів сировини у себе на Батьківщині.
Вчитель: Дійсно, торгівля  відігравала велику роль для греків. Будучи мореплавцями та маючи великі кораблі вони мали можливість продавати свою продукцію (вино, оливкову олію, вироби з металу, ювелірні вироби, чудовий глиняний посуд та ін). А назад в Грецію привозили те, чого не вистачало –  зерно, деревину.                                                                                       
Отже сьогодні ми познайомились із першою європейською цивілізацією, яка значно контрастує в порівнянні з тими східними державами, що ми вже вивчили. Ми побачили з вами суттєві відмінності в природних умовах між цими країнами, також з’ясували особливості господарської діяльності давніх греків. Ці знання дозволять нам на наступних уроках краще зрозуміти інші сфери життя давньогрецької цивілізації: політичний та соціальний устрій, культурний розвиток, побут та ін.
Відеоматеріал:
Домашнє завдання.                                                                                              

Опрацювати параграф  24, вивчити основні терміни, дати, поняття.

Комментариев нет:

Отправить комментарий